Balık Üstü Yeşil Cennet: Bartın Kumluca

 

BALIK ÜSTÜ YEŞİL CENNET
Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza da katılabilirsiniz.
 
Etrafınızda iğne bile düşmeyecek yemyeşil ormanlar, gürül gürül akan dereler, sizleri güler yüzle karşılayan yüreği sımsıcak insanlar; kulaklarınız da ise resitale başlayan kuş cıvıltıları… Bunların yanında, bu muhteşem güzelliği kendisine mesken tutmuş alabalık çiftlikleri. Hem gözünüze, hem ruhunuza hem de damak tadınıza hitap eden muhteşem bir güzellik: Bartın Kumluca’ya hoş geldiniz….
 
BATI KARADENİZDE SAKLI BİR CENNET
Kumluca, Bartın il merkezine bağlı bir belde. Eski adı Kocanaz olan belde, Ürkütler ve Hanyanı mahallerinin birleşmesi ile kurulmuş. Toprağının kuru kumlu bir özellik göstermesi nedeniyle sonradan Kumluca ismi verilmiş.
 
CENEVİZLİLERDEN GÜNÜMÜZE
Kumluca da ilk yerleşimin Cenevizliler ile başladığı tahmin edilmektedir. Mübadele anlaşmasına kadar Rumlar da bu bölgede yaşamışlardır. 1943 yılında, Ulus’un ilçe olmasıyla birlikte Safranbolu’dan ayrılmış ve belde, bucak merkezi konumuna gelmiş.
KIRSAL NÜFUS ÇOK YOĞUN
Deniz seviyesinden yaklaşık 150 metre yükseklikte olan Kumluca’da kırsal nüfus çok yoğun.  Köylerin dahi birçok mahalle şeklinde ormanlık alana dağıldığı bölgede, temel geçim kaynağını hayvancılık ve tarım oluşturuyor. Oksijen deposu havasında yetişen sayısız ürün mevcut Kumluca’da.
 
KOCANAZ ÇAYI YAŞAM KAYNAĞI
Beldenin tam ortasından geçen Kocanaz çayı, aynı zamanda bölgenin yaşam kaynağı. Düz bir vadi boyunca akmakta olan çay’da bol miktarda çay ve kaya balıkları bulunmaktadır. Bölge genelinde ve çay kenarında elma, armut, ceviz, fındık, kiraz, erik gibi meyveler ile domates, marul, ıspanak, kara mancar, lahana gibi birçok sebze, bol miktarda yetiştirilip ihtiyaç fazlası ürünler, Bartın il merkezinde Galla pazarında köylü kadınlar tarafından satışa sunulmaktadır.
İKİ ADET BALIK ÇİFTLİĞİ BULUNMAKTA
Manzarasına da, damak tadına da doyum olmayan balık çiftlikleriyle de meşhur Kumluca. Belde de manzaraları ve konseptleri farklı olan iki adet alabalık çiftliği bulunmaktadır.
ZAFER ALABALIK’TA YÜZEN KAMELYA KEYFİ
Kumluca Beldesi’ne bağlı olan Zafer Köyü’nde bulunan alabalık tesisi, birçok yerde rastlayamayacağınız ilginç ve bir o kadar da harika bir keyif sunuyor size. Tesiste bulunan gölet içerisine, yüzen kamelyalar yerleştirilmiş. Son derece doğal bir ortamda kamelya içerisinde muhteşem manzaranın keyfini, eşsiz balık lezzeti eşliğinde çıkarabilirsiniz.
 
CAN ALABALIKTA HARİKA SEYİR KEYFİ
Can Alabalık Tesisleri ise yine Kumluca’ya bağlı bir köy olan Bağdatlı’da yer alıyor. Sıradan bir alabalık tesisinden çok daha öte olan tesiste, gözleriniz harikulade manzaranın keyfini sürerken, mideniz de buz gibi dereden akan suların içerisinde yetiştirilen balığın enfes lezzetiyle adeta bayram edecek.
 
KARASU ŞELALESİ’NE DE MUTLAKA UĞRAYIN
Kumluca’nın hemen belde merkezi içerisinde uğramanız gereken bir destinasyon daha var. Doğanın cömertçe sunduğu muhteşem güzellikler, gerçekleştirilen peyzaj ve rekreasyon çalışmaları sonrasında mükemmel bir silüete dönüşmüş Karasu şelalesinde. Fotoğraf ve doğa tutkunları için enfes enstantanelerin beklediği Karasu şelalesi, görülmeye değer.
BALI MEŞHUR MANDA YOĞURDU DA
Yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan bölge de aroması çok zengin ve kuvvetli bal üretimi de yapılmaktadır. Acı bal diye de isimlendirilen Kumluca balını tüketirken son derece dikkatli olmakta fayda var. Çünkü birçok kişi acı balın vücutta oluşturabildiği toksik etkilerden dolayı zehirlenme tehlikesi yaşayabiliyor. Manda sütünden üretilen yoğurt da son derece lezzetli ve güzel. Tadına bakmadan sakın ayrılmayın.
 
 YEŞİL CENNET KUMLUCA’YA YELKEN AÇIN
Haftaya inşallah başka bir güzellik rotasında buluşmak ümidiyle, özgürlüğünüzü alın ve balık üstü yeşil cennet Bartın Kumluca’ya yelken açın, hep seyahatte kalın….
Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Macera ve Efsanevi Bir Yaşam Merkezi: Gilindire Mağarası – Aynalı Göl

Efsanelerde yer alan korsanların mekanı olmuş mağaraya, Aynalı Göl’e hoş geldiniz. Heyecan ve macera tutkunları ...

Derin Vadilerin Asırlık Süsü: Ermenek

Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize kucak dolusu selamlar. Çalışmalarımızı; İnternet sitemiz; https://www.muratakseyahat.com/ Facebook grubumuz; https://www.facebook.com/groups/1379770878706637/ ...