ÇUKUROVA’NIN GİZEMLİ KALESİ

 

ÇUKUROVA’NIN GİZEMLİ KALESİ

Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI isimli sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Fotoğraf: Alp Alper

ADANA – HATAY YOLU ÜZERİNDE

Büyülü bir görünüme sahip Yılanlı kale, Adana – Antakya yolu üzerinde bulunuyor. Kalenin bir diğer ismi ise Şahmeran Kalesi’dir. Kalenin hemen yanından Ceyhan Nehri akmaktadır.

MİSİS ANTİK KENTİ’NE ÇOK YAKIN

Orta Çağ’ın en gizemli kalelerinden biri olan Yılanlı Kale, Misis Antik Kenti’ne de yakın bir konumda yer almaktadır. Yılanlı Kale aynı zamanda Adana’nın Ceyhan ilçesine de yakın bir destinasyon. 

YAPILIŞ TARİHİ BELLİ DEĞİL

Arkeolojik araştırmalara rağmen Yılanlı Kale’nin yapım tarihi tam olarak bilinemiyor. Araştırmacılar kalenin Orta Çağ’da Roma İmparatorluğu’nun ikiye bölünmesinden önce yapıldığını öngörmekteler.

KALENİN ÇEVRESİ YAKLAŞIK 700 METRE

Yılanlı kalenin çevresi yaklaşık 700 metre uzunluğundadır. Kalede yer alan sekiz burç ise ikişer kattan oluşmaktadır. Esrarengiz bir o kadar da muhteşem bir eser olan Yılanlı Kale, ziyaretçilerini beklemektedir.

Can gezikolikler, sevgili dostlar; özgürlüğünüzü alın ve gizemiyle, esrarengiz hikayesiyle sizleri bekleyen Çukurova’nın büyülü mekanı Yılanlı Kalesi’ne yelken açın, hep seyahatte kalın…

Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

SUYU ŞİFA ÇAMURU DEVA

SUYU ŞİFA ÇAMURU DEVA Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Instagram, ...

KIZILI ÇAMDAN, HAMAMI ŞİFADAN

KIZILI ÇAMDAN, HAMAMI ŞİFADAN Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Instagram, ...