İNSUYU MAĞARASI’NIN MUHTEŞEM EFSANESİ

İNSUYU MAĞARASI’NIN MUHTEŞEM EFSANESİ

Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Sagalassos Kenti’nin yüce kralı Severianus, biricik kızı Asume’yi soylu bir ailenin oğluyla evlendirir. Ama çiftler geçinemezler. Yüce kral, çok üzülür, üzüldüğü kadar da kızgındır. Çiftleri cezalandırmak için adamlarına emir verir. Çifti İnsuyu Mağarası’nın en uzak köşesinde ölüme terkeder.

 

Günler birbirini kovalar. Çift, İnsuyu Mağarası’nın şifalı sularından içerek beslenirler. Bu arada ne olduysa, çift birbirini sevmeye başlar. Onların büyüyen sevgisi bir ışık olur ve mağaranın çıkış kapısını gösterir. Mağaranın mı yoksa prensesin mi büyüsüdür, o günden sonra mağarayı ziyaret eden karı ile koca aynı yastıkta kocamış, sevgililer ise hiçbir zaman ayrı düşmemiştir.

Kaynak: Akcan Mir – Tarihten Notlar

Not: Burdur İl Merkezi’ne yaklaşık 13 km. mesafede bulunan  İnsuyu Mağarası, ülkemizin turizme açılan ilk mağarasıdır. Mağara, astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum rahatsızlığı için faydalı olmaktadır. Özellikle mağaranın ziyarete açık en son kısmında bulunan Büyük Göl ve Dilek Gölü, muhteşem güzelliğiyle görülmeye değerdir.

Facebook, Instagram, Linkedin ve Twitter: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

SUYU ŞİFA ÇAMURU DEVA

SUYU ŞİFA ÇAMURU DEVA Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Instagram, ...

KIZILI ÇAMDAN, HAMAMI ŞİFADAN

KIZILI ÇAMDAN, HAMAMI ŞİFADAN Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Instagram, ...