Önceden Tinercilerin Mekanıydı, Şimdi Norveç’e Taş Çıkartıyor: Siirt Botan Çayı Delikli Taş

ÖNCEDEN TİNERCİLERİN MEKANIYDI ŞİMDİ NORVEÇ’E TAŞ ÇIKARTIYOR

Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI isimli sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Cennet yurdumuzda belki de bakımsızlıktan, ilgisizlikten muzdarip sayısız doğal güzelliklerden sadece biriydi Siirt Delikli Taş. Halbuki ABD’nin Utah Milli Parkı’na, Norveç Fiyordlarına ve daha nicelerine taş çıkartırcasına muhteşem bir güzelliğe sahipti.

SİİRT İLİMİZDE AKSİYON DOLU BİR GÜZELLİK

Delikli taş olarak bilinen muhteşem bir o kadar da ürpertici bu güzellik, Siirt İlimiz’de bulunuyor. Halk arasında Delikli Taş’ın bir diğer ismi ise Rasıl Hacar.

DAHA ÖNCE TİNERCİLERİN MEKANIYDI

Tıpkı Norveç’teki derin ve keskin kayalıkları hatırlatan bu yahşi güzellik maalesef tinercilerin mekanı olarak nam salmıştı. Halbuki benzerlerini Norveç’te görmeye alıştığımız bu haşmetli güzellikler her yıl onbinlerce yerli ve yabancı misafiri ağırlıyor.

TERÖR BÖLGENİN EN BÜYÜK HANDİKAPI

Siirt başta olmak üzere doğu ve güney doğu illerimiz muhteşem bir turizm, tarih, kültür potansiyelini barındırıyor. Yıllardır bir türlü bitmek bilmeyen terör bölgenin kültürel zenginliklerinin ve doğal güzelliklerinin keşfedilmesinde, tanıtımında en büyük engel.

DİCLE KALKINMA AJANSI’NA VE İL ÖZEL İDARESİNE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ

Daha önce atıl bir durumda, ülkemiz için kaybolan bir doğal güzellik konumunda bulunan Dikili Taş, Siirt Valiliği, Dicle Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi’nin yoğun çalışmaları sonucunda doğa severlerin keşfine kazandırılabilmiş.

TOPLAM MALİYET YAKLAŞIK 1 MİLYON 200 BİN LİRA

Siirt Delikli Taş’ın bir diğer isimi ile Rasıl Hacar’ın ülke ve bölge turizmine kazandırılabilmesi için yaklaşık 1 milyon 200 bin TL harcanmış.

DELİKLİTAŞ, SİİRT İL MERKEZİ’NE YAKLAŞIK 5 KM. UZAKLIKTA

Deliklitaş, Siirt il merkezine yaklaşık 5 km. gibi çok yakın bir mesafede bulunuyor. Siirt İl Merkezi’nden Deklitaş’a rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

HARİKA BOTAN VADİSİ VE MEZOPOTAMYA MANZARASI

Delikli Taş’tan Siirt  Havzası’nı ve harikulade güzelliği ile göz dolduran Botan Vadisi’ni kuş bakışı izlemek mümkün. Mezopotamya topraklarında yer alan Delikli Taş, size tarih ve coğrafya içerisinde görkemli bir yolculuğa çıkaracak.

MESİRE ALANI VE RESTORAN MEVCUT

Siirt Delikli Taş, aynı zamanda piknik severler için de biçilmiş bir kaftan. Düzenli ve bakımlı mesire alanının bulunduğu Siirt Delikli Taş’ta arzu edenler için restoran da bulunuyor.

MUTLAKA ZİYARET EDİN

Şayet yolunuz düşerse, düşmese bile Norveç gibi Baltık ülkelerine gitmeden böylesine aksiyon dolu muhteşem manzaraların tadını çıkarayım diyenlerdenseniz özgürlüğünüzü alın ve Siirt Delikli Taş’ı mutlaka ziyaret edin, Mezopotamya Vadisi’nin muhteşem güzelliğinin seyrine dalın, hep seyahatte kalın ….

Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

KURULUŞUN BEŞİĞİ: SÖĞÜT

İslam dinini bütün dünyaya yayan, tarihi ve insanlarıyla ziyaretçileri mest eden, Osmanlı ismiyle Türk’ün adını ...

MARMARA VE EGE’NİN GÜZELLİKTE KESİŞİM NOKTASI: BALIKESİR

Sevgili dostlar; her gün yeni yerler görmek keşfetmek iç dünyanızı zenginleştirip, kültürünüze büyük ölçüde katkı ...